DHRs valberedning: Nu bygger vi laget som ska leda oss mot toppen!

Valberedningsarbetet är nu inne i ett intensivt skede. Förbundsmötet närmar sig med stormsteg men ännu är inte laget runt vår ordförandekandidat färdigformat. Valberedningen efterlyser nu lämpliga nomineringar till bland annat förbundsstyrelse, revisorer, och valkommitté.

Vårt lag ska innehålla ideologer med ett nationellt, ja även ett internationellt, perspektiv fast rotat i myllan hemmavid. Vårt lag ska bestå av engagerade kvinnor och män från olika delar av vårt land.

Värt lag bör innehålla åtminstone någon person som kan hålla i en kassa också när det blåser friskt.

Spelarna i DHR-laget behöver vi din hjälp att hitta! Kanske är det du? Eller någon du känner

Förutom förbundsordförande och styrelseledamöter ska även revisorer, valkommitté, revisorspool och valberedning väljas. Vi tar emot nomineringar till alla uppdragen.

Om du vill kan du ringa och prata med oss i valberedningen så har vi två tillfällen då vi svarar på förbundsstyrelsens telefontider. 13 april är det Maria Johansson som svarar och den 27 april är det Amir Amirriazi.

Så meddela oss vem du tycker ska vara med! Våra kontaktuppgifter hittar du nedan.

Valberedningen

Amir Amirriazi, Stockholm (sammankallande)
Maria Johansson, Stockholm
Jaan Kaur, Stockholm

Jonny Persson, Halmstad
Marianne Fjellborg, Kiruna.

Print Friendly, PDF & Email

Anmäl dig till vårat nyhetsbrev