DHR Region Halland Verksamhetsområden

Det allmänna arbetet

DHR Region Halland medverkar till att

– ge avdelningarna support i olika frågor, samt underlätta förutsättningar för deras medlemsrekrytering.
– Utveckla samarbeten med andra distrikt inom valkretsen. Kallat Forum Syd, bestående av distrikten Blekinge, Kalmar och Kronobergs län samt Skåne. För att få kompetens, erfarenhet och en bra samarbetsplattform för vårt gemensamma arbete, för DHR.

 

Tillgänglighet
I det regionala Funktionshinderrådet och dess referensgrupp där vi har representanter som driver och påverkar de olika tillgänglighetsfrågorna.

Påverkansarbete
Påverkansarbete i Region Halland bedrivs genom Regionala Funktionshinderrådet, för frågor som handlar om Vård, omsorg och tillgänglighet.
De frågor som berör t.ex. Vårdcentraler i respektive kommun, skall rapporteras till Regionala Funktionshinderrådet, via det Regionala Funktionshinderrådet referensgrupp. Referensgruppen har fyra möten per år.

Avdelningarnas påverkansarbete
Varje avdelning driver sina kommunala frågorna, i huvudsak genom respektive Kommunala rådens Referensgrupp
DHR Region Halland prioriterade påverkans områden är LSS, tillgänglighet och omsorgen

Utbildning
För att öka kompetensen så undersöker vi vika utbildnings möjligheter det finns inom ABF och DHR. Dessa utbildningar publiceras på hemsidan.
Det finns olika seminarier lokalt, regionalt och centralt som en del i kompetens utvecklingen.