Tillgänglighet viktig i krisberedskapen

Föreställ dig att strömmen går: hissen stannar, apoteket är stängt, elrullstolen behöver laddas och medicinen i kylen får inte bli varm. För många med nedsatt rörelseförmåga är detta verkliga frågor som väcker oro i dagens osäkra tider. Frågorna är också högaktuella i samband med Mänskliga Rättighetsdagarna den 9-10 december.

DHR-version av ”Om krisen eller kriget kommer”

Vi har granskat MSB:s broschyr ”Om krisen eller kriget kommer” och lanserar nu vår kompletterande version. Ingen får lämnas utanför när svenska myndigheter uppmanar alla att vara en del av krisberedskapen. Men MSB:s broschyr missar något viktigt, faktiskt en hel samhällsgrupp. Därför har vi med rödpenna synliggjort var informationen brister och vilka outtalade normer om funktionsförmåga som styr innehållet.

Läs DHR:s version av broschyren ”Om krisen eller kriget kommer”.

Ny rapport: 62 % känner sig inte trygga

I samband med Mänskliga Rättighetsdagarna släpper vi rapporten ”Vi kan bidra när det krisar” som visar på hur dagens beredskap stänger ute en stor grupp invånare. Det bekräftas av över 600 människor med erfarenhet av nedsatt rörelseförmåga som svarat på DHR:s enkät om krisberedskap. Men de har också lösningar att dela med sig av – en kreativitet och handlingskraft som resten av samhället kan lära av för att bli mer motståndskraftigt och hållbart.

Läs DHR:s rapport ”Vi kan bidra när det krisar”.

Vår uppmaning

Prata med oss om tillgänglighet och krisberedskap! Vår kunskap stärker hela samhällets motståndskraft.

Vill du veta mer? Kontakta oss!

Träffa DHR på MR-dagarna

Om MR-dagarna

Relaterade nyheter

Se alla nyheter
alt=""

Nominera ombud till förbundsmötet

Under perioden 17 november 2025 till och med 18 januari 2026 kan...

Läs mer
alt=""

Julledigt på förbundskansliet

Under perioden 22 december 2025 till och med 6 januari 2026 håller...

Läs mer
Alt=""

Funktionsrätt är inte en välgörenhetsfråga

Trots att löften om allas lika värde ges varje år den 3...

Läs mer